Yeni Şaraplarımıza Birer Hoşgeldin #2

1Tabii ki de haklıymışım ve şarap dünyamıza yeni katılmış olup gözümden kaçabilmiş yeni yeni şaraplarımız ve hatta üreticilerimiz varmış efenim. Hem de biz daha piyasadaki şarapların tahminen %10′unu bile içmemişken…Bu ne büyük mutluluk :)

Nereden başlasak ki şimdi!? En iyisi Trakya’dan başlamak.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Concours Mondial de Bruxelles’den Ödüllü 8 Türk Şarabı

Bu sene 20.si düzenlenen ve 50 üreticiden 8,200 şarabın katıldığı Concours Mondial de Bruxelles‘de 2408 ödül almış şarap arasına 8 adet de Türk şarabı girmeye hak kazanmış! Geçen sene bu rakam 21′di halbuki. Yine de kazananlarımıza bir alkış! Kazananlar için lütfen resme tıklayınız.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Le Mondial du Rose’den 3 Madalya

1Bu sene 10.su düzenlenen ve sadece pembe şarapların tadımının yapıldığı Le Mondial du Rose‘de bu yıl da 3 şarabımız GÜMÜŞ madalya almaya hak kazanmış. Geçen sene 28 ülkeden 1000‘e yakın şarabın katıldığı yarışmaya bu sene kaç şarabın katıldığı ve kaçının Türkiye’den katıldığı bilgisine ulaşamadık. Kazanan şaraplarımız ise Suvla Kabatepe Blush 2012, Suvla Blush CS 2012 ve Kavaklıdere Rosato 2012.

Geçen senenin kazanan Türk şarapları için tıklayın lütfen.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Yeni Şaraplarımıza Birer Hoşgeldin

AsmaYaz yaklaşıyor, asmalarla birlikte şarap dünyasında da bir heyecan, bir canlanma…Bizim minik şarap dünyamızda da yeni yeni şaraplar belirmeye başladı ne mutlu ki bize. Mutlu diyorum da yeni şaraplar tadabilecek olmanın sevincinin yanında, zaten daha tatmadığımız onlarca şaraba yenilerinin eklenmesinin üzerimizde yarattığı baskı ne olacak?!

Ne olacağı mı var canım? Bizi daha çok içmeye teşvik edecek 😉 [Yazının geri kalanı]

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Chardonnay-du-Monde’den 5 Ödüllü Türk

ChardonnayBu yıl 20.si eri arasında Fransa, Burgonya’da düzenlenen, dünyada üretilen en başarılı Chardonnay üzümleri şaraplarının seçildiği Chardonnay du Monde 2013‘den 5 şarabımız GÜMÜŞ madalyayla dönmüş efenim! Geçen sene 1 GÜMÜŞ ve 2 BRONZ’umuz vardı hatırlarsanız.

Ödüllü şaraplarımız şöyle: [Yazının geri kalanı için lütfen resme tıklayınız].

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Vinalies Internationales 2013′ten Madalyalarımız Var

vinalies11.si bu sene Fransız Önologlar Birliği’nce 1-5 Mart 21013 tarihleri arasında düzenlediği Vinalies Internationales 2013‘den Türk şarapları madalyalarla döndü tabii ki de. Geçtiğimiz sene 9 altın 25 gümüş toplamda 34 madalyayla dönen şaraplarımız bu sene hepsi GÜMÜŞ olmak üzere 13 madalya toplamış. Tabii bu farkta katılan üretici ve şarap sayısının etkisi olabilir ki ben bu sayıya erişemedim. [Yazının geri kalanı için lütfen resme tıklayınız].

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Şarap Dostları Derneği ve Türkiye’nin En İyi Genç Şarapları

sarap_dostlari_dernegi_logo1Eminim şu saate kadar türlü kaynaklardan haberini almışsınızdır Şarap Dostları Derneği’nin 4.Genç Türk Şarapları tadımı ve yarışmasının sonuçlarını. Biz de, yine de arşivlerimize geçmesi açısından konuya değinmiş olalım. Kazanan şaraplara geçmeden önce kendi arşivlerimize uzanıp sayıları karşılaştıralım önce. [Yazının geri kalanı için lütfen resme tıklayınız].

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Doluca’nın Tirbüşon Klübü ve Mövenpick!

tumblr_m3gba7qxKU1qetdwh[Not: Bu yazı 3 Mayıs 2012’de yazılmıştır]

Dün akşam çok sevdiğim değerli bir arkadaşımın daveti sayesinde Doluca Şarapçılık‘ın düzenlediği bir toplantıya katılma imkanım oldu İzmir Mövenpick Otel‘in 10. katında. Bir tadım sanıyordum, tadım değilmiş meğer bir ödül töreniymiş! [Yazının geri kalanı için lütfen resme tıklayınız].

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Gusto Yılın En İyi Şarapları 2012

GustoBu haftasonu Türk şarapları için özel bir haftasonuydu. Farkında olunarak ya da olunmadan 3 çok önemli tadım bu haftasonunda düzenlendi.

İlki Türkiye’nin ilk içki kültürü dergisi Gusto’nun düzenlediği “Yılın En İyi Şarapları” tadımıydı. Detaylar resmin altında.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

1.Master Sommelier’ler Tadımı

master-sommelierGeçtiğimiz haftasonu Türkiye’de ilk kez 6 Master Sommelier’in katılımıyla Veritas tarafından İncirli Şaraphane‘de 1.Master Sommelierler Tadımı düzenlendiBen de ne kadar şanslıyım ki bir günümü orada geçirme imkanı buldum. Bugünkü Hürriyet gazetesinde de tadımın sonuçları açıklanmış. Detaylar resmin altında. 

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Vinkara Yaşasın’a Bir Madalya Daha

Uzuuuunca bir aradan sonra yine yeniden bir ödülle karşınızdayız sevgili şarapseverler ve bir kez daha Vinkara Yaşasın 2009Fransa Dijon’dan, 2003′ten beri düzenlenen Effervescents du Mondeden ödüllü dönmüş.

Dediklerine göre 24 farklı ülkeden katılan 600 şarap örneği 100′ün üzerinde uzman tarafından tadılmış ve sonuçta 56 şarap ALTIN, 164şarap da GÜMÜŞ madalya almaya hak kazanmış. Vinkara Yaşasın 2009 da 164 GÜMÜŞ madalya alan şarap arasında olmakta. Tebrik ederiz Vinkara’yı.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

İtalya’dan Corvus’a Madalya

Uzun zamandır uluslararası bir yarışma ve sonucunda aldığımız ödüllerin haberini yapmıyorduk. Corvus bu kısa süren geleneği bozdu ve 213 katılımcı şarabın olduğu ve 62′sinin ödül aldığı 8. Uluslararası Önolojik Yarışma “Emozioni dal Mondo Merlot e Cabernet Insieme (Merlot ve Cabernet Birlikteliği Dünyasından Duygular)”dan 3 şarabıyla ödül aldı. Cruturk 2007, Corpus 2008 ve Blend No.5 2008 ALTIN madalya almaya hak kazanırken, Corpus 2008 bir de “Premio Della Stampa (Basın Ödülü)” almış. Bozcaada’ya tebriklerimiz ulaşsın o zaman!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Sensus’tan Estet ve Soprano

Beni bilen Sensus Şarap Butiğini ve kendi üretimi şaraplarını ne kadar çok sevdiğimi bilir (Ventus ve Ventus Premium hakkındaki düşüncelerim için tıklayınız). Şimdi yeni bir atakla iki şarap daha katıyorlar üretimlerine Yanık ÜlkeEstet 2010 ve Soprano 2010.

Şarapların yapımcısı Gaja’nın Barbaresco ve Barolo şaraplarının yapımında baş şarap yapımcısı olarak görev yapan İtalyan Federico Curtaz‘mış

Yanık Ülke ismi, Sensus’un Manisa Kula’daki bağlarından geliyormuş. Kula antik çağda volkanik topraklarından dolayı Yanık ülke olarak bilinirmiş meğer. Estet 2010 bir Shiraz (%36,5), Cabernet Sauvignon (%35,6) ve Merlot (%28) kupajı. Hacmen %14 alkol oranına sahip ve şarap 12 ay Fransız ve Amerikan meşe fıçılardan dinlendirilip, 2 ay şişelerde olgunlaştırılmış. Soprano ise bir yarı tatlı şarap, yani tam benlik! Bu şarap da (oranlarını bilmemekle birlikte) aynı üçlü kupaj ve hacmen %14 alkol oranına sahip.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

San Francisco’dan Madalyalarımız Var

Bugün de madalyasız geçmedi ya şarap dünyamız için, daha ne isteriz artık! 29ülkeden 1300 üreticinin 4556 şarabının yarıştığı 10. Uluslararası San Francisco Şarap Yarışmasında Türkiye olarak 11 madalya kazanmışız. Kazananlar ise şöyle:

ALTIN:

Paşaeli Yapıncak 2011

GÜMÜŞ:

Kavaklıdere Prestige Boğazkere 2009
Kayra Vintage Cabernet Sauvignon 2009

BRONZ:

Kavaklıdere Pendore Syrah 2009
Kavaklıdere Pendore Öküzgözü 2009
Kavaklıdere Prestige Kalecik Karası 2009
Kavaklıdere Lal 2011
Kavaklıdere Yakut 2011
Kayra Vintage Öküzgözü 2008
Kayra Vintage Zinfandel 2010
Paşaeli Karalahna & Merlot 2009

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Türk Şaraplarına Yeni Katılımlar

Daha yeni haberim oldu, hemen sizlerle paylaşayım dedim. Türk şarap camiasına iki yeni şarap katılıyor; daha doğrusu iki markamızın yeni şarapları! İlki Büyülübağ Şarapçılık‘ın sayın Vedat Milor beyefendi ile ortaklaşa geliştirdiği, 3 kırmızı, 1 beyaz ve 1 pembe şaraptan oluşan 5 şaraplık bir seri. İkincisi ise Doluca Şarapları‘nın yeni köpüren pembesi ‘Rosaline‘.

Ne diyelim; şarap dünyamız, üreticilerimiz ve biz şarap severler için hayırlısı olsun!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Syrah du Monde’den de Bir Madalya

Bu yıl 6.sı düzenlenen ve 24 ülkeden 445 Şiraz üzümünden yapılmış şarabın katıldığı Syrah du Monde 2012 yarışmasından toplamda 149madalya dağıtılmış ve bunların 30‘u ALTIN ve 119‘u da GÜMÜŞ olmuş.

Türkiye’den kaç üreticinin ve kaç şarabın katıldığının bilmemekle birlikte, sadece Kayra Terra Shiraz 2009 GÜMÜŞ madalya almaya hak kazanmış. E tebrikler bu sefer de Kayra’ya gitsin madem!

Sonuçlar için resme bir tık yeterli olmaktadır [bu arada İsviçre’nin 15 madalya kazanması ilginç değil mi yahu?!]

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

1.Balkan Şarap Festivali ve Yarışması

Haziran ayının 14’ü ile 17’si arasında Bulgaristan’ın Sofya kentinde 1.Balkan Şarap Festivali ve Uluslararası Balkanlar Şarap Yarışması düzenlenecek. Katılımcı ülkeler olarak afişte de görülen Bulgaristan, Yunanistan,  Sırbistan, Türkiye, Romanya, Hırvatistan, Makedonya, Macaristan, Slovenya ve Karadağ yer alıyor.

Yarışmaya Türkiye’den hangi üreticiler katılacak bilemiyorum fakat yarışmanın 21 kişilik jürisi arasında Türkiye’den bir isim var: İsa Bal. Kendisi Londra’daki üç Michelin yıldızlı The Fat Duck restoranının baş someliyesi olan The Court of Master Sommeliers’den ünvanlı bir Master Sommelier.

Denen odur ki, yarışmada kullanılacak tadım ve puanlandırma metotları OIV standartlarından ziyade, Avusturalya Şarap Şov’u modeline yakınmış [1].

Bu arada; Türkiye’den katılan firma var mı biliyor musunuz?

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

International Wine Challange Sonuçları Belli Oldu

Decanter’in madalyalarından bir kaç saat sonra International Wine Challangemadalyalarını alan şaraplar da belli oldu.

Güzel memleketimizin, güzel şaraplarından ödüllüler şöyle olmuş:

ALTIN:

YOK!

GÜMÜŞ:

Doluca Sarafin Chardonnay 2010
Doluca Tuğra Öküzgözü 2009
Kayra Terra Öküzgözü 2010
Barbare Elegance 2009
Suvla Grand Reserve Rousanne & Marsanne 2011
Suvla Rose Cabernet Sauvignon & Cabernet Franc 2011
Kavaklıdere Ancyra Merlot 2011
Kavaklıdere Selection Ökzügözü & Boğazkere 2009
Kavaklıdere Prestige Kalecik Karası 2009
Kavaklıdere Prestige Boğazkere 2009

BRONZ:

Doluca DLC Kalecik Karası 2010
Doluca Karma Cabernet Sauvignon & Öküzgözü 2009
Doluca Tuğra Kalecik Karası 2010
Doluca Alçıtepe Cabenet Sauvignon 2008
Trajan Kalecik Karası 2009
Prodom 2010
Yazgan Mahra Sauvignon Blanc & Sultaniye 2011
Yazgan Mahra Kalecik Karası & Syrah 2011
Yazgan Mahra Boğazkere & Öküzgözü 2011
Yazgan Syrah 2011
Kayra Buzbağ Rezerv 2007
Kayra Imperial 2008
Kayra Terra Kalecik Karası 2010
Selendi 2009
Turasan Roze 2011
Turasan Seneler Öküzgözü & Boğazkere 2009
Turasan Seneler Cabernet Sauvignon & Merlot & Syrah 2010
Pamukkale Nodus Chardonnay 2010
Vinkara Mahzen Chardonnay 2009
Vinkara Quattro Beyaz 2011
Kavaklıdere Lal 2011
Kavaklıdere Ancyra Muscat 2011
Kavaklıdere Ancyra Öküzgözü 2011
Kavaklıdere Vinart Kalecik Karası & Syrah 2010
Kavaklıdere Egeo Cabernet Sauvignon 2010
Kavaklıdere Prestige Narince 2010
Kavaklıdere Prestige Öküzgözü 2009
Kavaklıdere Cotes d’Avanos Sauvignon Blanc 2011
Kavaklıdere Pendore Syrah 2009
Kavaklıdere Pendore Öküzgözü 2009
Kavaklıdere Pendore Boğazkere 2009
Kavaklıdere Tatlı Sert Narince 2000
Pamukkale Anfora Trio Kırmızı 2010

ÖZGÜYE LAYIK:

Doluca Sarafin Sauvignon Blanc 2010
Doluca Sarafin Shiraz 2010
Doluca DLC Sultaniye & Emir 2010
Doluca Karma Chardonnay & Narince 2009
Doluca Karma Merlot & Boğazkere 2009
Chateau Nuzun Cabernet Sauvignon & Syrah 2010
Tomurcukbağ Trajan Rezerv Kalecik Karası 2009
Prodom 2010
Yazgan Mahra Sultaniye & Emir 2011
Yazgan Roseo 2011
Kayra Terra Kalecik Karası Beyaz 2011
Kayra Vintage Chardonnay 2010
Urla Serendias 2011
Turasan Seneler Chardonnay 2010
Pamukkale Anfora Öküzgözü & Boğazkere 2009
Pamukkale Anfora Cabernet Sauvignon 2009
Pamukkale Anfora Kalecik Karası 2009
Pamukkale Nodus Shiaz 2010
Pamukkale Nodus Merlot & Cabernet Franc 2010
Tellus 2010
Vinkara Mahzen Kalecik Karası 2009
Vinkara Doruk Narince 2011
Barbare Prestige 2009
Arcadia Sauvignon Blanc 2010
Arcadia Cabernet Franc Rose 2010
Suvla Granache Noir 2011
Kavaklıdere Yakut 2011
Kavaklıdere Egeo Sauvignon Blanc 2011
Kavaklıdere Egeo Cabernet Sauvignon & Merlot 2009
Kavaklıdere Egeo Syrah 2009
Kavaklıdere Cotes d’Avanos Narince & Chardonnay 2010
Kavaklıdere Altın Köpük 2011

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Decanter World Wine Awards’tan Madalyalılarımız

Sonunda uzunca bir zamandır merakla beklediğim an geldi ve Uluslararası Londra Şarap Fuarı (ILWF)’nda açıklandı Decanter’in en iyi şaraplar 2012 listesi. Bu yıl 8.si düzenlenen yarışmaya tam tamına 14119 adet şarap katılmış. Bakalım bizim ödüllü şaraplarımız hangileriymiş:

BÖLGESEL MADALYA (Regional Trophy):

Kavaklıdere Pendore Öküzgözü 2009
Pamukkale Anfora Cabernet Sauvignon 2009
Suvla Grand Reserve Rousanne Marsanne 2011

ALTIN:

LA Mon Réve Chardonnay & Chenin Blanc 2010
Pamukkale Anfora Merlot 2009

GÜMÜŞ:

Vinkara Doruk Narince 2011
Kavaklıdere Ancrya Merlot 2011
Kavaklıdere Ancyra Öküzgözü 2011
Kavaklıdere Pendore Syrah 2009
Kavaklıdere Prestige Boğazkere 2009
Kavaklıdere Prestige Kalecik Karası 2009
Sevilen 900 2007
Sevilen Centum 2009
Turasan Seneler Öküzgözü & Boğazkere 2009
Turasan Seneler Cabernet Sauvignon & Merlot & Syrah 2010
Yazgan Mahra Kalecik Karası & Syrah 2011

BRONZ:

Chateau Nuzun 2009
Chateau Nuzun Cabernet Sauvignon & Merlot 2008
Diren Collection Kalecik Karası 2008
Diren Collection Narince 2009
Diren Collection Öküzgözü 2008
Diren Colleciton Merlot 2008
Diren Collection Syrah 2008
Prodom 2011
Prodom 2010
Kavaklıdere Ancyra Muscat 2011
Kavaklıdere Cotes d’Avanos Narince & Chardonnay 2010
Kavaklıdere Egeo Cabernet Sauvignon 2010
Kavaklıdere Egeo Sauvignon Blanc 2011
Kavaklıdere Egeo Syrah 2009
Kavaklıdere Pendore Boğazkere 2009
Kavaklıdere Prestige Öküzgözü 2009
Kavaklıdere Selection Öküzgözü & Boğazkere 2009
Kavaklıdere Tatlı Sert Narince 2000
Kavaklıdere Vin-Art Kalecik Karası & Syrah 2010
Kavaklıdere Yakut 2011
Kayra Imperial 2005
Kayra Vintage Cabernet Sauvignon 2009
Kayra Terra 2011 (?)
Kayra Terra Öküzgözü 2010
Barbare Elegance 2009
Pamukkale Anfora Shiraz 2009
Pamukkale Nodus Merlot & Cabernet Franc 2010
Sevilen Güney Plato Kalecik Karası 2011
Sevilen R 2011
Sevilen 900 2010
Sevilen 900 2009
Sevilen Turkuaz 2011
Suvla Grenache Noir 2011
Turasan Rose 2011
Urla Nero D’avola  & Urla Karası 2011
Urla Tempus 2010
Urla Vourla 2010
Urla Vourla 2009
Yazgan Mahra Boğazkere & Öküzgözü 2011
Yazgan Mahra Sauvignon Blanc & Sultaniye 2011

ÖVGÜYE LAYIK (Commended):

Arcadia Sauvignon Blanc & Sauvignon Gris 2010
Arcadia sauvignon Gris 2010
Vinkara Doruk Boğazkere 2008
Vinkara Mahzen Kalecik Karası 2009
Vinkara Quattro Beyaz 2011
Vinkara Mahzen Chardonnay 2009
Diren Karmen Kırmızı 2008
Prodom 2011
Prodom 2010
Kavaklıdere Altın Köpük brüt NV
Kavaklıdere Egeo Cabernet Sauvignon & Merlot 2009
Kavaklıdere Lal 2011
Kavaklıdere Prestige Narince 2010
Kayra Terra Kalecik Karası 2010
Kayra Terra Zinfandel 2010
Kayra Leona Blush 2011
Küp Epic 2010
LA Consensus Shiraz & Cabernet Sauvignon & Merlot 2009
LA Mon Reve Tempranillo 2010
Pamukkale Anfora Trio 2010 (Beyaz?)
Barbare Prestige 2009
Pamukkale Anfora Chardonnay 2011
Pamukkale Anfora Kalecik Karası 2009
Pamukkale  Anfora Trio 2010
Pamukkale Nodus Chardonnay 2010
Pamukkale Anfora Öküzgözü & Boğazkere 2009
Pamukkale Senfoni 2009
Sevilen İsabey Sauvignon Blanc 2011
Sevilen Majestik 2011
Suvla Reserve Chardonnay 2011
Suvla Cabernet Sauvignon & Cabernet Franc 2011
Urla Chardonnay 2011
Urlice Cabernet Sauvignon  & Syrah 2011
Yazgan Mahra Sultaniye & Emir 2011
Yazgan Roseo 2011

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Pamukkale ve Sevilen İngiltere M&S’da Satışta

Güzel bir haber daha!

Başlık söylüyor zaten ne olduğunu. İngiliz Marks & Spencer meğer şarap ticareti de yaparmış da bilmezmişim! Öğrenmemektir asıl ayıp olan ve ben de bunu Pamukkale Şarapları sayesinde öğrenmiş oldum işte, ne mutlu bana.

Türk şarapları arasında uluslararası yarışmalardan en çok sayıda altın madalya almış şarap olarak lanse edilen Pamukkale Anfora Trio 2009,  2010 rekoltesiyle, Sevilen Sauvignon Blanc ise 2011 rekoltesi ve alışık olmadığımız etiketiyle Marks & Spencer’ın raflarında ve internet sitesinde satışa sunulmuş 6’lı kasalarında. 
Harpers: Wine&Spirit Trades Review yazarı Joe Wadsack, M&S’ın yeni doğu Akdeniz şarap serisini değerlendirdiği yazısında Pamukkale Anfora Trio 2010 için “listedeki en ucuz fakat en çok beğendiğim kırmızı şarap” deyip, “onu içmek, kıllı ön kollu bir Türk masörün masaj yapması gibi” diye de eklemişken (iyi bir şey mi söylemiş, dalga mı geçmiş anlamadım), Sevilen Sauvignon Blanc 2011 için ise “şaşırtıcı olarak beyazlar arasında (yanlış anlamadıysam) da en sevdiğim şarap” diye bahsedip şarabın “çok dengeli olmamasına rağmen bir karakterinin olduğu”nu söylemiş.

Eh ne mutlu o zaman bizlere!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Concours Mondial de Bruxelles’den 21 Madalya

19.su düzenlenen ve 52 üreticiden 8,397 şarabın katıldığı Concours Mondial de Bruxelles‘de 2434 ödül almış şarap arasına 21 adet de Türk şarabı girmeye hak kazanmış! Kaç Türk şarabının katıldığı ise haberdar olmadığım bir konu. İşte kazananlar:

ALTIN:

Kavaklıdere Ancyra Muscat 2011
Kavaklıdere Egeo sauvignon Blanc 2011
Kavaklıdere Lal 2011
Kavaklıdere Pendore Öküzgözü 2009
Kavaklıdere Pendore Syrah 2009
Kavaklıdere Prestige Kalecik Karası 2009
Pamukkale Anfora Sauvignon Blanc 2011
Kayra Imperial 2005
Turasan Seneler Öküzgözü Boğazkere 2009

GÜMÜŞ:

Kavaklıdere Altın Köpük 2011
Kavaklıdere Cote’s de Avanos Narince Chardonnay 2010
Kavaklıdere Cote’s de Avanos Sauvignon Blanc 2011
Kavaklıdere Egeo Cabernet Sauvignon Merlot 2009
Kavaklıdere Prestige Öküzgözü 2009
Kavaklıdere VinArt Kalecik Karası Syrah 2010
Vinkara Doruk Narince 2011
Urla Vourla 2009
Turasan Chardonnay 2011
Pamukkale Nodus Chardonnay 2010
Diren Collection Ökzügözü 2008
Diren Collection Syrah 2008

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Vinkara Yaşasın Kalecik Karası 2009’a Amerika’dan 90 Puan

Evet efenim, 4-8 Haziran 2012 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri düzenlenen Ultimate Beverage Challange yarışmasının Ultimate Wine Challange ayağında Vinkara Yaşasın Kalecik Karası 2009 Köpüren Şaraplar-Dünya kategorisinde 90 puan alarak finalist 5′ linin hemen altında 6. sırada kendine yer bulmuş ve “excellent, highly recommended” sınıfına dahil şaraplar arasına girmiş. Tadım notunda ise şöyle denmekte:

Aromas of dried apricots and crushed almonds, with golden raisins; on the palate, lightly sparkling, round and earthy, with a fresh citrusy finish. Great with salty snacks, hard cheese and dried nuts.”

E tebrikler bir kez daha Vinkara’ya gelsin o zaman!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

8.Bozcaada Şarap Tadım Günleri

Bu yıl 8. kez düzenlenecek olan Bozcaada Şarap Tadım Günleri, 21-24 Haziran 2012 tarihleri arasında 4 gün sürecekmiş efendim.

Daha, içerik hakkında detaylı bir bilgi olmamakla birlikte, tadımların dışında çeşitli kültürel ve sanatsal etkinlik de bizleri bekliyormuş!

[O tarihlerde acaba kalacak yer bulabilecek miyiz ki katılabilelim şehir dışından; ne dersiniz?]

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Çin’in İthal Şarap Sevdası

Decanter‘in 12 Nisan 2012 tarihli haberine göre, 2011 yılında Çin’in şarap ithali 2010’a oranla %94 oranında artmış ve Çinli zenginlerin Fransa’dan şato alması sizi yanıltmasın, onların ilgisi sadece Fransız şarabına da değilmiş. Şili, Yunan ve Yeni Zelanda şaraplarının ithalat ve pazar payındaki artışı da gözden kaçmayacak noktadaymış.

Acaba bizim sevgili üreticilerimiz, kalkmış fakat çok da fazla ilerlememiş Çin tüketim trenine atlamayı başarabilmişler midir? Açıkçası ben meraktayım!

Yazının tümü için resme tıklayabilirsiniz mesela.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

MoW İstanbul Bitti Mi Sandınız? Bitmedi!

Bugün de, daha piyasaya çıkmamış şarapların tadımı yapıldı Masters of Wine İstanbul 2012‘de.

Sonuç şöyle olmuş (bilgilendirme için Ayhan Güleyen Bey’e teşekkürler)

Beyazlar:
1. 88,80 puan: Vinkara Mahzen Narince
2. 88,80 puan: Suvla Rousanne & Marsanne
3. 88,58 puan: Vinkara Mahzen Chardonnay

Rozeler:
1. 80,30 puan: Büyülübağ İris

Kırmızılar:
1. 92,00 puan: Sevilen 900 Petit Verdot
2. 90,00 puan: Prodom Syrah & Petit Verdot
3. 89,83 puan: Sevilen 900 Cabernet Sauvignon
4. 89,83 puan: Prodom Syrah
5. 89,42 puan: Vinkara Mahzen Kalecik Karası

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

İzmirli Sevilen’den AGORA İzmir

FreeMag isimli internet sitesinde haberi yayınlanmış da biz duymamışız.

Masters of Wine İstanbul 2012′nin hemen öncesinde İzmirli Sevilen Şarapları, yepyeni markasının haberini vermiş: AGORA İzmir!

Kendileri daha duyurmamış da olsa, göreceğiniz görsel bir bilgisayar görüntüsü de olsa, haber güzel haber kanımca! Hem kırmızısı da, daha bugün Masters of Wine İstanbul‘da 85 puan almış!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

MoW İstanbul Kupajlardan Son Haberler

Sonunda son gününün son saatlerinde Türk üzümlerinden yapılan kupajların da ilk 10′lu belli olduMasters of Wine İstanbul 2012‘de:

1. 92,75 puan: Doluca Karma Cabernet Sauvignon & Öküzgözü 2009
2. 91,50 puan: Vinkara Mahzen Cabernet Sauvignon & Merlot & Shiraz 2009
3. 90,50 puan: Urla Tempus 2010
4. 90,25 puan: Yazgan Mahra Cabernet Sauvignon & Shiraz 2011
5. 90,20 puan: Barbare Syrah & Grenache & Mourvedre 2009
6. 89,50 puan: Doluca Signium 2009
7. 89,33 puan: Barbare Cabernet Sauvignon & Merlot 2009
8. 89,25 puan: Turasan Seneler Cabernet Sauvignon & Merlot & Shiraz 2010
9. 89,25 puan: Doluca Karma Shiraz & Boğazkere 2009
10. 89,00 puan: Selendi 2009

Ne 3 gündü ama!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

MoW İstanbul 3.Gün Yerel Üzümden Monosepaj Şaraplar İlk Beş

Günün ortası, İstanbul’dan yeni haberlerle geldi efendim! Bu sefer yerli üzümlerden yapılan monosepaj (tek üzüm) şarapların ilk 5′i:

1. 92,25 puan Doluca Tuğra Öküzgözü 2009
2. 92,17 puan Kavaklıdere Pendore Öküzgözü 2009
3. 90,50 puan Vinkara Mahzen Kalecik Karası 2009
4. 90,25 puan Chateau Kalecik Kalecik Karası 2006
5. 90,00 puan Kavaklıdere Prestij Öküzgözü 2009

Resmi olmayan sonuçlardır

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Masters of Wine İstanbul 2.Gün Yabancı Üzüm Şarapları

Günün daha ortasındayız ama ikincisi gününde 4.sü düzenlenen Masters of Wine İstanbul 2012‘de resmi olmayan sonuçlar da gelmeye başladı bir yandan!

Gelen haberlere göre, yabancı kırmızı üzümlerden yapılan şaraplarda Prodom, Sevilen, Urla Şarapçılık ve Pendore kısaca Ege Bölgesi ve de İzmir güne şimdilik damgasını vurmuş durumda.

İlk 5 Ege’den!

1. 91,00 puan Prodom Petit Verdot 2008 
2. 90,00 puan Urla Şarapçılık Nero D’Avola & Urla Karası 2010
3. 89,60 puan Sevilen Centum 2009
4. 89,50 puan Sevilen Centum 2010
5. 89,20 puan Kavaklıdere Pendore
6. 88,83 puan Büyülübağ Cabernet Sauvignon 2007
7. 88,75 puan Sevilen 900 Cabernet Sauvignon 2010
8. 88,50 puan Sevilen II. Parsel Merlot 2010
9. 88,40 puan Kocabağ Cabernet Sauvignon 2010
10. 88,20 puan Amadeus Cabernet Sauvignon 2010

Yeni haberlerle görüşmek üzere!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Masters of Wine İstanbul’dan Resmi Olmayan İlk Sonuçlar

Saygıdeğer “Şarap Tutkunları” sağ olsun, daha gün bitiminde aldık Masters of Wine İstanbul 2012‘den haberleri. İlk gün tadılan beyaz ve roze şaraplardan çıkan neticeler şöyle olmuş:

Beyazlar:

1.  91,00 puan  Kavaklidere Cote d’Avanos Narince-Chardonnay 2010
2. 90,80 puan  Kup Epic Chardonnay 2010
3. 89,50 puan  Doluca Karma Chardonnay -Narince 2009
4. 89,00 puan  Arcadia Sauvignon Blanc-Narince 2011
5. 88,60 puan  Prodom Misket 2011

Rozeler:

1. 87,20 puan Suvla Blush 2011
2. 84,50 puan Sevilen Majestik Kalecik Karasi &Grenache 2011
3. 83,50 puan Suvla Rose Cabarnet Sauvignon&Cabarnet Franc 2011
4. 83,50 puan Turasan Rose 2011
5. 83,50 puan Likya İsinda 2011

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Fransa’dan Türklere 5 Ödül Daha

30-31 Mart 2012 tarihlerinde Bordo, Fransa’da düzenlenen ve bu sene 38 ülkeden 4700 şarabın katıldığı Challange International du Vin yarışmasında Türkiye 5 şarabıyla madalya almaya hak kazanmış efendim. İşte o şaraplar:

Resme tıklayıp, ödüllerin resmi internet sitesinden geniş bilgiye ulaşabilirsiniz elbet!

ALTIN – Kayra Vintage 2008
ALTIN – Kavaklıdere Egeo Pembe Köpük 2011
GÜMÜŞ – Kayra Vintage 2009 
BRONZ – Kavaklıdere Selection Öküzgözü & Boğazkere 2009
BRONZ – Büyülübağ Cabernet Sauvignon 2009

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Londra’da Bir Garip Şarap Mücadelesi

İşin ilginç yanı, ikisi de benzer üreticileri hedef alması. İki fuar da doğal, biyodinamik, organik üretim yapan üreticilere yönelik olduğunu iddia ediyor. İsimleri de sanki birbirleriyle birbiriyle kavgalı iki kardeşin şirketi ayırması gibi seçilmiş adeta; birisi RAW-The Artisan Wine Fair (Zanaatkarın Şarap Fuarı), diğeriyse The Real Wine Fair (Gerçek/Asıl Şarap Fuarı) isminde.

İkisi de Londra‘da düzenleniyor, hatta birbirine sadece 10 dakika araba yolculuğu mesafesinde!!!

İnternette bir süre işin sırrını öğrenmek için dolanınca, fazla da zorlanmadan, yazar Fiona Beckett‘in blog yazısı [1] sayesinde iş aydınlandı biraz olsun.

Gerçekten de durum kavgalı iki kardeşin baba şirketini ikiye bölmesi gibiymiş. Bir tarafta Isabelle Legeron MW önderliği ve  La Renaissance des Appellations and Vin Natur destekli RAW Fair, bir yanda ise Birleşik Krallığın (UK) en büyük doğal şarap ithalatçısı Les Caves de Pyréne önderliğinde ve bir çok şarap tüccarı ve söylenene göre İngiltere’nin en “gazeteci dostu” insan kaynakları şirketinin destekli The Real Wine Fair.

Kimin kazanacağını şimdiden tahmin etmek olası değil, bunu yıllar gösterecek. Ama daha şu dakikada kazanan birileri olduğu da açık ve net; onlar da aralarında 10 dakika mesafede iki şarap fuarına katılabilecek olan şarap severler!

——————————————————————————————————————————————————————————————-

Şarap Butiklerimiz de Dünyanın Dilinde

Tamam belki tüm dünya değil konuşan ama birileri farketmiş efendim!

Hindistan’da yayınlanan Liquid Dergisi [1], İstanbul, Eskişehir, Marmaris ve Antakya’da birer şubesi bulunup, bir türlü İzmir’de bir şube açamayan [:)] Sensus Şarap Butiği [2]‘ni konu edinmiş kendisine.

2010 senesinde CNN International’ın Türk şarapçılığıyla ilgili yaptığı bir haberde de bu şarap butiğinin yer aldığı görülebilirmiş meğer!

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Çin’den Doluca’ya Ödül

Gün geçmiyor ki dünyanın bir köşesinde şaraplarımız ödül almasın.

Çin’de düzenlenen China BEST VALUE Wine & Spirits Awards 2012 [1] ‘de ödül almış 100’lerce şarabın arasına, Türkiye’den tek katılımcı olan Doluca Şarapçılık [2]ın 12 adet şarabı da girmiş! Ödül alan şaraplar şöyle:

ALTIN: Tuğra Öküzgözü 2009; Signium 2009Alçıtepe Cabernet Sauvignon & Shiraz 2009; Karma Chardonnay & Narince 2009; Sarafin Chardonnay 2009; DLC Öküzgözü 2010

GÜMÜŞ: Tuğra Kalecik Karası 2010; Tuğra Boğazkere 2008; Sarafin Shiraz 2009; Sarafin Chardonnay 2010; Sarafin Füme Blanc 2009

 BRONZ: DLC Sultaniye & Emir 2010

Tebrikler Doluca’ya!

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Bir Madalya da Fransa’dan

16-17 Mart tarihlerinde Fransa’nın Bordeaux kentinde 3.sü düzenlenen ve dünya çapında Sauvignon üzümlerinden yapılmış en başarılı şarapların ödüllendirildiğiSauvignon Concours Mondial yarışmasında, Kavaklıdere Côtes d’Avanos Sauvignon Blanc 2011 10 €’nun altındaki meşeye girmemişler kategorisinde (Non-oaked <10€)  GÜMÜŞ madalya akmaya hak kazanmış!

Kaç katılımcının olduğu konusunda bir fikir sahibi olamamakla birlikte, Kavaklıdere yaklaşık olarak 200 madalya almış şaraptan birisi olmuş durumda.

Resmi siteye giriş için lütfen resme tıklayınız!

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Güzel Bir Haber de İngiltere’den

Ah ne güzel böyle şeyler okumak!

1874′te kurulmuş olan (138 senelik) İngiliz  The Wine Society [1]Vinkara Kalecik Karası 2009‘u öneri ve satış listesine koymuş. En önemlisi tabii, bu şarabın The Wine Society’nin listesine giren ilk Türk şarabı olması!

Eh insan ne olursa olsun gurur duyuyor canım! Resme tıklayıp, ThE Wine Society’nin Vinkara Kalecik Karası 2009 ile ilgili sayfasına göz atabilirsiniz!

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Gary Vaynerchuk vs. Bir Türk Şarabı

Hatırlayabileceğiniz gibi yaklaşık 10 gün önce, 23-25 Mart tarihlerinde Budapeşte‘de düzenlenecek VinCE Budapest 2012 [1]‘de şarap dünyasının “rock-star”ı Gary Vaynerchuk [2] yapacağı atölye çalışmasında tadıma sunacağı 8 şaraplara Vinkara Mahzen Kalecik Karası 2009‘u dahil ettiğinin haberini vermiştik.

Şimdi bu habere, Gary Bey’in apacağı tadımı 25 Mart PAZAR günü saat 16:30‘dahttp://vincebudapest.com/ adresinden online olarak izleyebileceğinizi ekleyelim!

Çok iyi değil mi!? Bence olağanüstü bir haber bu, Gary Vaynerchuk’ı bir Türk şarabını tadarken canlı olarak izlemek!

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Uluslararası Arenadan Bir Güzel Haber Daha

Bu yıl 19.su 7-10 Mart tarihleri arasında Fransa, Burgonya’da düzenlenen, dünyada üretilen en başarılı Chardonnay üzümleri şaraplarının seçildiği Chardonnay du Monde 2012‘den 3 şarabımız madalyayla döndü!

Urla Şarapçılık Chardonnay  2011  – BRONZ
Turasan 
Chardonnay 2011             – BRONZ
Vinolus Chardonnay 2011              – GÜMÜŞ

Yarışmaya 43 ülkeden 908 şarap katılmış ve 303 şarap; yani yaklaşık olarak 3’te 1’i; madalya almaya hak kazanmış. Bunların 67’si altın, 191’i gümüş ve 45’i ise bronz!

Resmi internet sitesi ve tüm ülkelerin sonuçları için lütfen resme tıklayınız!

———————————————————————————————————————————————————————-

4.Türkiye Sommelier Yarışması

Kayra Wine Center [1], Chaine des Rotisseurs [2] önderliğinde, OMGD (L’ordre Mondial des Gourmets Degustateurs) [3] ve TSD (Türk Sommelier Derneği) tarafından dördüncüsü düzenlenen “Türkiye Sommelier Yarışması başvuruları başlamış bulunmakta. Son katılım tarihi 20 Nisan 2012!

Detaylar fotoğrafın altında!

———————————————————————————————————————————————————————-

Beyaz Saray’da İçilen Gizemli Şarapları

Efendim bize ne Beyaz Saray’da içilen şaraplardan diyor olabilirsiniz ama madem kenarından da olsa şarap dünyasının içerisindeyiz, e bilmekte yarar var dünyanın zirvesinde hangi şaraplar tercih ediliyor. Gizemli olma meselesine gelince. Geçen seneden beri Başkan Obama, “Beyaz Saray’da çok pahalı şaraplar tükettiriyor” şeklinde eleştirilere maruz kalıyormuş meğer. Bu yüzden midir bilinmez ziyaretçiler için hazırlanan menüler açıklanırken, şaraplardan bahsedilmiyormuş. Ama Beyaz Saray’da bile gizlilik %100 sağlanamıyor demek ki, elimize Beyaz Saray’da tüketilen şaraplardan bazılarının listesi geçmiş!

İşte onlardan bazıları:

NV Thibaut- Janisson Brut: yaklaşık 30 dolara satılıyor(muş)
Peter Michael Chardonnay Ma Belle Fille 2009: yaklaşık 80 dolara satılıyor(muş)
Leonetti Cabernet Sauvignon Walla Walla Valley 2008: yaklaşık 65 dolara satılıyor(muş)
Iron Horse Russian River Cuvee 2007: sadece ve sadece 30 dolara satılıyormuş

Bu listeye bakıp, “Biz Türkiye’de Beyaz Saray’dan daha pahalı şarap içiyormuşuz, vay beee!” diyebiliriz sanırım. Sevinelim mi üzülelim mi bilemedim şimdi!

Yazının tümü için resme tıklayın lütfen!

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Şarap Dostları Derneği 3. Genç Türk Şarapları Tadım Sonuçları

10 Mart 2012 tarihinde Şarap Dostları Derneği [1] 3. kez en başarılı genç Türk şarabını bulmak için kollarını sıvadı ve sonuçları bu fotoğrafın altında!

25 şarap üreticisinin ürettiği 82 kırmızı, 18 roze ve 48 beyaz, toplamda 148 şaracın tadıldığı tadım sonucunda 15 adet şarap ALTIN, 30 adet şarap ise GÜMÜŞ madalya almaya hak kazanmış

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Vinalies Internationales 2012′den Madalyayla Dönenlerimiz

Fransız Önologlar Birliği’nin 2-6 Mart 21012 tarihleri arasında Paris, Fransa’da düzenlediğiVinalies Internationales 2012‘de Büyülübağ Şarapçılık’ın bir altın ve bir gümüş madalyayla döndüğünden bahsetmiştik. Peki Türkiye’den başka madalya alan şarap yok mu?

Hiç olmaz mı sevgili şarap sever okuyucu, hem de 34 şarap! İşte onlar:

DOLUCA Alçıtepe Cabernet Sauvignon 2009 –  GÜMÜŞ
DOLUCA 
Alçıtepe Cabernet Sauvignon 2008 –  GÜMÜŞ
DOLUCA
 Alçıtepe Cabernet Sauvignon & Shiraz 2009 –  GÜMÜŞ
DOLUCA 
DLC Sultaniye & Emir 2010 – GÜMÜŞ
DOLUCA DLC Öküzgözü 2010 – GÜMÜŞ
DOLUCA 
SARAFİN Chardonnay 2010 – GÜMÜŞ
DOLUCA
 Tuğra Öküzgözü 2009 –  ALTIN

BÜYÜLÜBAĞ Cabernet Sauvignon 2008 –  ALTIN
BÜYÜLÜBAĞ 
Cabernet Sauvignon Reserve 2009 – GÜMÜŞ

CORVUS Corpus 2009 –  GÜMÜŞ
CORVUS
 Bornova Misket 2009 – GÜMÜŞ

KÜP Epic 2010 – ALTIN
KÜP 
Epic Merlot 2010 – ALTIN
KÜP
 Epic cabernet Sauvignon 2010 – GÜMÜŞ

KAVAKLIDERE Prestige Kalecik Karası 2009 – GÜMÜŞ
KAVAKLIDERE Brüt Pembe Köpüklü 2011 – ALTIN
KAVAKLIDERE Ancyra Cabernet Sauvignon 2010 – GÜMÜŞ
KAVAKLIDERE Egeo Cabernet Sauvignon & Merlot 2010 – ALTIN
KAVAKLIDERE Prestige Boğazkere 2007 – GÜMÜŞ
KAVAKLIDERE Vinart Kalecik Karası & Syrah 2010 – GÜMÜŞ
KAVAKLIDERE Egeo Syrah 2009 – ALTIN
KAVAKLIDERE Pendore Syrah 2009 – ALTIN
KAVAKLIDERE Tatlı Sert Narince 2000 – GÜMÜŞ
KAVAKLIDERE Pendore Öküzgözü 2009 – ALTIN

KAYRA Vintage Cabernet Sauvignon 2008 – GÜMÜŞ

LA Consensus Cabernet Sauvignon & Merlot 2009 – GÜMÜŞ
LA
 Mon Reve Tempranillo 2010 – GÜMÜŞ

PAMUKKALE Nodus Merlot & Cabernet Franc 2010 – GÜMÜŞ
PAMUKKALE Anfora Trio Kırmızı 2009 – GÜMÜŞ

TERRA Öküzgözü 2009 – GÜMÜŞ

URLA Sauvignon Blanc 2011 – GÜMÜŞ
URLA Tempus 2010 – GÜMÜŞ

VİNKARA Doruk Narince 2011 – GÜMÜŞ
VİNKARA Mahsen Chardonnay Reserve 2009 – GÜMÜŞ

Tüm üreticilerimizi kutluyoruz ve başarılarımızın devamını diliyoruz efenim!

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Şarap dünyamızda yaratıcı birilerinin olduğunu görmek çok keyif verici!

Türkiye’nin ilk butik şarap üreticisi Gülor [1] ilk kez bir şarabın etiketini QR koduyla donattı! Akıllı telefonlardaki “barkod okuyucu” uygulamalarla, şarabınız hakkındaki tüm bilgilere ulaşmanız mümkünmüş (ne kadar detaylı bilgiler bunlar, daha bilemiyorum)

Tebrikler vallahi!

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Buzbağ Şarapları tarafından 3. kez düzenlenecek olan “Efsane Gurmelerini Arıyor” yarışması başlıyor! Nedir bu yarışma peki? İşte resmi internet sitelerinden bir özet:

Türkiye’nin çeşitli illerindeki şarapseverler ve blog yazarlarına çağrıda bulunarak, kendi şarap uzmanlarının liderliğinde üzüm ve şarap türleri, yemek-şarap eşleştirmeleri ve şarabın tarihini kapsayan yemeklerle katılımcıların yeme-içme konusunda unutamayacakları bir deneyim yaşamalarını sağlıyor

Detaylı bilgi için hiç vakit kaybetmeden resme tıklayın.

———————————————————————————————————————————————————————-

Yanlış anlamadıysam sevgili okur ve şarapsever;

23-25 Mart tarihlerinde Budapeşte‘de düzenlenecek VinCE Budapest 2012 [1]‘de şarap dünyasının “rock-star”ı Gary Vaynerchuk [2] yapacağı atölye çalışmasında tadıma sunacağı 8 şaraplara Vinkara Mahzen Kalecik Karası 2009‘u dahil etmiş!

Çok iyi değil mi!?

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Yeni bir haber değil aslında, ünlü dediğimiz kişilerin, müzisyenlerin, oyuncuların, yönetmenlerin kendi şarap markalarını yaratmaları. Son olarak Antonio Banderas da 2009 senesinde İspanya’nın Ribera del Duero bölgesindeki bir üreticiye ortak olup, markayı Anta Banderas‘a çevirip, geçen hafta 7 şarabını Florida’da piyasaya sürmüş. Firmanın resmi internet sitesinden [1], Bay Banderas’ın bu işi bir hobiden çok hayatının ciddi bir parçası olarak gördüğünü düşünebiliriz.

Haberin tamamı için: http://www.decanter.com/news/wine-news/529790/antonio-banderas-launches-ribera-wine

Antonio Banderas ürettiği şarapları piyasaya sürmüşken, Lady Gaga‘nın ise Kaliforniya’da bağ arayışı peşine düştüğü belirtiliyor.

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/showbiz/bizarre/4171275/Lady-Gaga-wants-to-make-her-own-wine.html

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Türk şarap dünyasına bir yeni isim daha gelmiş meğer geçen sene; hem de Avusturya’dan daha doğrusu içimizden bir Avusturyalı’dan, Oliver Gareis’ten.

Adı Amadeus!

Prof.Dr.Mehmet ÖMÜR onlarla röportaj yapmış sağolsun, bize de okuyup mutlu olmak düştü!

Yazının tümü için lütfen fotoğrafa tıklayınız!

—————————————————————————————————————————————————————————————————————


Yazgan Şarapçılık
‘ın alt segment için yarattığı yepyeni markası Casaba, kırmızı ve beyaz seçenekleriyle Mart ayının ikinci yarısında marketlerdeki yerini alıyormuş efenim, ilgilenenlere duyurulur!

Umarız tüketicinin beğeneceği, ve tabii ki olabildiğince kaliteli ve hoş içimli bir şarap yaratabilmiştir Yazgan.

Reklamlar
  1. Budapeste sarap festivali 2012 agustos ayinin son haftasinda tum sehirde gerceklestirilecek. Meraklilari icin duyurulur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: