Kavaklıdere Primeur Beyaz 2013

PrimeurUzun zamandır yine yetim bıraktım bu sayfaları farkındayım. Önce kanunlar çarptı klavyemi, sonra bir da Apelasyon.com’un çalışmaları [ona ayrıca geleceğim canlarım 🙂 ]. Bugün uyandım ama boğazımdan akıp damarlarıma giren beyazla.

Aşka geldim bu sefer affedin. Sonuçta bizim olmasa da bir şarap sever olarak bizim de sayılabilecek Beaujolois Nouveau geçti 3 gün önce. Ben de bugün adı “M” ile başlayan bir markette dolanırken (anladınız siz onu) alkol içerdiği de görülen üzüm sularında pek makul indirimler olduğunu farkettim. Elim boş çıkmam olamazdı şüphesiz! Ülkemizde 1988’ten beri üretilen bir Bojolemsi şarap var: Kavaklıdere Primeur. Attım elimi ve beyazına denk geldi bu sefer; hem de Ege Bölgesi’nin Sultaniye’lerinden yapılmış.! Bir anda Ege (İzmir) milliyetçisi damarım da kabardı iyi mi! İçeceğim bu şarabı hemen bu gece, çok net! İster tek başına, ister tek başıma.

Primeur

Kadehe dökünce sanırsın su, o kadar açık renkli. Daha ömrü ne kadar ki sararıp solsun (sanki bir tek yaşla sararıp solarlarmış gibi)!? Kadehi burnuna götürünce anlarsın ama bu su değil bir başka bir şey; büyülü, parfümlü insanları başka dünyalara alıp götüren (kim bilir kaçıncı sefer diyorum bunu ama haklıyım, kabul edin!).

Derelerin kıyılarına götürür sizi gözünüzü sıkı sıkıya kapatabilirseniz. Ciğerlerinizde hissedersiniz ya hani rüzgarın serinliğini içinize çektiğinizde. Şehrin göbeğinde, ummadığınız şekilde yalnız içiyorsanız hüzünlendirir de sizi hani. Şehirlere boğulmuş güzel toprakları hatırlatır geri notalarında dikkatli yudumlarsanız. Hissetmek bile mümkündür yüzyılların devlerini üzerine bastığınız, tabii hala gerçekten hissettiğinizi düşünüyorsanız. Şişenin dibinde geçmişi de görebilirsiniz, geleceği de. Şanslıysanız bir ihtimal duyabilirsiniz haftalardır duymadığınız o güzel sesi. Yıllar öncesine gitmek bir şişe daha gerektirebileceği için dikkatli olmalı. Düne gideyim derken, yarından olmamak lazım. En zayıf noktanızdan da yakalayabilir sizi, en güçlü sanıp, sarıldığınız hatıralarınızdan da.

Zaten gencecik bir sıvı, hemencecik de içilivermesi lazım. Emin olun öyle olacaktır da. %13,5 alkolü hoop diye büyük bir keyifle akıp gidicek ve yaşam damarlarınıza karışacak. Keyif bekleyin bu şaraptan ama başka bir şey değil. Asırlar var bu şaraplarda, daha fazlası değil; Ege var, Anadolu var, hayat var, can var.

Reklamlar

Argun Tanrıverdi hakkında

about.me/argun.tanriverdi

23/11/2013 tarihinde Şarap içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: