Yeni Şaraplarımıza Birer Hoşgeldin

AsmaYaz yaklaşıyor, asmalarla birlikte şarap dünyasında da bir heyecan, bir canlanma…Bizim minik şarap dünyamızda da yeni yeni şaraplar belirmeye başladı ne mutlu ki bize. Mutlu diyorum da yeni şaraplar tadabilecek olmanın sevincinin yanında, zaten daha tatmadığımız onlarca şaraba yenilerinin eklenmesinin üzerimizde yarattığı baskı ne olacak?!

Ne olacağı mı var canım? Bizi daha çok içmeye teşvik edecek 😉

Kimler var yenilerden peki (atladığım, unuttuğum bir şarap varsa uyarın beni lütfen)?

Önce Pamukkale Şaraptan yepyeni bir seri: Meridies. 

IMG_5157kMeridies Güneyden yükselen güneş anlamına gelmekmiş. Seri firmanın Anfora ve Nodus serilerinin arasına konumlandırılmış ve ortak özellikleri şarapların bir Türk üzümü ile bir uluslararası üzümün kupajı olmaları. Seri 4 şaraptan oluşuyor: beyaz olarak  Narince&Sauvignon Blanc, pembe olarak Öküzgözü&Cabernet Sauvignon ve kırmızı olarak da Boğazkere&Cabernet Franc ve Kalecik Karası&Shiraz! Tek üzücü olan nokta Pamukkale’nin bu seriyi zincir mağazalara vermeyecek olması olabilir.

Magentaİkinci ve üçüncü yeni seri Yazgan Şarap‘ın Vodina ve Magenta serileri. Yazgan’ın bu yeni serisi 3 şaraptan oluşuyor: tek pembe üye olarak Syrah üzümlerinin direk preslenmesinden oluşmuş Blush, iki kırmızı olarak da aynı Meridies’ler gibi bir Türk üzümüyle bir uluslararası üzümün kupajları olan Öküzgözü&Cabernet Sauvignon ve Merlot&Boğazkere kupajları. Bu seri her ne kadar bu ilk senesinde fiyat olarak Mahra serisinin altında da yer alsa; aslında Mahra serisiyle firmanın bir diğer yeni serisi olup, en üst segmente konumlandırılan ve birazdan bahsedeceğimiz Vodina serisinin arasında yer almakta. Yani bu da demek oluyor ki bu sene alıp bir miktar stoklamak yararımıza olacak 🙂

vodinaBir diğer nispeten yeni serisi firmanın en üst segment şarabı olan Vodina serisi. Vodina, Yazgan ailesinin mübadele yıllarında geldikleri, Selanik’teki kasabanın ismi. Bu yüzden firma için ne kadar önemli olduğunu tahmin edebiliyoruz. Aynı Pamukkale’nin 50. yaşını “L” ile kutlaması gibi Yazgan da 75. yaşını bu serisiyle kutluyor bir nev-i. Seride iki adet şarap var sadece. Beyaz olanı bir monosepaj Chardonnay 2011 ve kırmızı ise Cabernet Sauvignon&Syrah&Merlot kupajı. Vodina serisi de zincir mağazalarda bulunmayacakmış.

ulucaBir de yepyeni bir firması var Türk şarapçılığının. Aslında yeni olan firma değil, hatta 1965 yılından beri şarap üreten, bu durumda da ülkemizin en eskilerinden biri bu firma: Uluca Bağları. Şarap dünyamıza yakınsanız zaten ülkemizin tadımcı/bloggerlarından isimlerini duymuşsunuzdur ama ben de bir iki şey söyleyeyim kendileriyle ilgili. Firma yıllardır şarap üretmesine rağmen, kuşak değişimiyle birlikte gözünü değişen piyasa koşullarıyla birlikte daha üstlere dikmiş ve 2011’den beri bu yolda çalışmalara başlamış. Bu doğrultuda ilk şarapları ise Mart ayının ortalarında piyasaya çıktı, hem de 3 seri olarak, Broyka, Erkul Uluca ve Kumkapı! Kendi bağlarında yerli üzümler varken, kiraladıkları bağlardan da yabancı üzümler alıyorlar (şimdilik). Ben şaraplarından sadece Erkul Uluca Merlot&Gamay’ı tatma fırsatı bulabildim ve hey, yeni bir oyuncumuz daha oldu işte!  Ne mutlu bizlere! Umarım şarap dünyamızda kalıcı olabilecek şekilde çabalarlar, çalışırlar ve sonuçta emeklerinin karşılığını da en güzel şekilde alırlar. Böylece bizler de şarap reyonunun önünde hangi şarabı seçeceğimize karar vermek için daha da fazla zaman harcar, ter dökeriz 🙂

Elif Ersin Sarıgül hanımefendinin blogu “Kadehteki Lezzetin Peşinde“de firma ile yapmış olduğu güzel sohbeti de okumanızı tavsiye ederim.

Dediğim gibi eğer unutmuş, atlamış olduğum bir başka yenimiz varsa şarap dünyamızda lütfen çekinmeden beni uyarınız, onların da haberini yapıverelim hemen.

Şimdiden hepimize afiyet olsun!

Reklamlar

Argun Tanrıverdi hakkında

about.me/argun.tanriverdi

19/04/2013 tarihinde Şarap içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: