Chamlija’lar İzmir’deydi

k06_IMG_5941Geçen hafta Salı günü (9 Nisan), uzunca bir zaman sonra sommelier İlhan Olam’ın tadımlarından birine katılma imkanı buldum. Özellikle katılmak isteme sebeplerimden biri her istediğim an içme lüksüne eremeyeceğim şarapları bir arada sunuyor olmasıydı bu sefer. Chamlija Şarapları‘ndan 6’sını ve tadım öncesinde bir de şarap dünyamızın en yenilerinden Uluca Bağcılık ürünlerinden Erkul Uluca Merlot & Gamay’ı tatma imkanı bulduk bu gecede. Kültürpark Tenis Kulüpteki Rose Garden 1941‘deydik bu sefer.

Gecemiz o günün güzel İzmir havasında birer kadeh Merlot & Gamay’la başladı.

Önce mekanla başlayalım.

k05_IMG_5940

Hacim olarak kapalı kısmı ne çok sıkışık ne de çok ferah Rose Garden 1941. Bilirsiniz aydınlatma da önemlidir tadımlarda; sonuçta görsel olarak da inceleyebilmemiz lazım şarabı. Restaurant ortamlarında genelde olduğu gibi burası da sarı ışıklarla loş aydınlatılmış bir mekan, zira aslında çok da uygun değil tadım için ama sıkıntı yapmıyoruz kendimize. Masa gayet güzel ayarlanmış ortası boş bir kare şeklinde ve yaklaşık 16 kişi tadacağız Chamlija’ları.

IMG_5923kİçeri geçmeden dediğim gibi önce açık havada herkesin gelmesini beklerken tatma fırsatı bulduk Erkul Uluca Merlot & Gamay’ı. Firmanın ürünleri Mart ayının ortalarında piyasaya çıktı, yani belki de ülkemizdeki en yeni ürünlerden. Ürün oldukça kolay içimli bir şarap olmuş. Sanki ağırlıkta olan üzüm Merlot değilmiş de Gamay’mış gibi; pek bir su gibi akıp gidiyor. En yumuşak sever damağı bile memnun edebilecek, çok bir iddiası olmayan, bitişi de çok uzun olamayan hoş bir şarap. Hani bazı şaraplar vardır ya, evinizde 3-5 şişe bulundurursunuz ki canınız ne zaman şarap çekerse bir şişe açasınız; işte öyle bir şarap bu. Şarap hakkında daha detaylı tadım notlarını Ahmet (Gök) Bey ve Elif (Ersin Sarıgül) Hanım‘dan okuyabilirsiniz tabii ki.

Gelelim Chamlija’lara. Az çok her halde bu ismi duymuşsunuzdur şarap dünyamıza yakınsanız. Trakya’daki, daha da özele indirgememiz gerekirse Kırklareli’ndeki 65 hektarlık bağlarında kendi yetiştirdikleri üzümlerden yaptıkları şaraplarla, şarap dünyası için oldukça kısa bir zamanda oldukça sansasyon yarattılar. Biz bu gecede beyazlardan iki Chardonnay: Kırklareli Chardonnay 2011 ve Istranca chardonnay 2011’i; kırmızılardan da Istranca Kırmızı 2011, Cabrnet Sauvignon 2011, Cabernet Franc & Merlot 2011 vee meşhur Merlot 2011.

IMG_5931k

Öncelikle Trakya’nın iki farklı noktasında yetişen üzümlerden üretilmiş iki Chardonnay’i tadıyoruz. Biri Kırklareli Chardonnay 2011, diğeri Istranca Chardonnay 2011. Aynı şarap bölgesi olmasına rağmen (Trakya manasında) farklı iki şarap tadıyor olmamız mikro klimanın da ne kadar önemli olduğunu öğretiyor bizlere adeta. Bir şarap sever olarak bu farkı fark etmek de büyük keyif benim açımdan. İki Chardonnay de benim sevdiğim gibi meşeye girmiş. Öğrendiğimiz kadarıyla Istranca, Kırklareli’den daha da uzun süre kalmış meşede. İki şarapta da meşe entegrasyonu oldukça iyi ve ikisi de dengeli şaraplar fakat Istranca denge ve yıllandırılabilirlik konusunda Kırklareli’nin önünde (öyle diyolar). Yine de iki Chardonnay arasından benim tercihim Kırklareli oluyor. Daha detaylı tadım notlarına ilgili Keyif Notları (KN), Vinografi (V) ve Sarap Atolyesi (SA) sayfalarından ulaşabilirsiniz: Istranca (KN)Kırklareli (KN), Kırklareli (V).

k02_IMG_5935

Sırada Istranca Kırmızı 2011 var. İçeriği % 40 Merlot, %30 Cabernet Sauvignon, %14 Cabernet Franc, %8 Malbec ve %8 Petit Verdot olan %’li bir kupaj bu ve hacmen %14,5 de alkollü. Nispeten yüksek alkolü hissettirmemesi bir kere güzel. Kesinlikle içilmeden karafa alınması gereken bir şarap ama aynı zamanda. Biraz kendine gelmeye, havayla sinirlerini yatıştırmaya ihtiyacı var belli ki. Ha derseniz ki ben bu şarabı bugün içmeyeyim, bir 3-5 yıl sonra açayım, eminim daha da büyüyecektir bu şarap. Daha fazla tadım notu için buyurun lütfen: (KN), (V), (SA).

Sırada Cabernet Sauvignon 2011 var. Bu şarap da gayet kolay içimli ve ayrıca alışık olduğumuz Cabernet Sauvignon stilinden biraz daha farklı sanki, ya da bana öyle geldi. Bu arada belirtmek lazım gelir ki şarabın içeriği %85 Cabernet Sauvignon ve %15 Merlot. “Çok yuvarlak, hop diye gider” diye not almışım, düşünün artık! 🙂 Istranca kırmızıdan daha bugün içilmeye hazır bir şarap gibiydi. Daha fazla detaya buyurun buradan: (KN).

Sonrasında Cabernet Franc & Merlot 2011 geliyor. %51 Cabernet Franc ve %49 Merlot gibi adaletli bir kupaj bu. Her nedense bu şarap hakkında pek de not almamışım. Ya yine sevgili damağım bu kadar kısa bir sürede beni hayal kırıklığına uğratmış ve yarı yolda bırakmış, ya da bu şarap öyle çok da hafızama kazınacak bir etki bırakmamış bende. Kusura bakmayın ama başka tadım notu da yok bu şarap için benim bulabildiğim. Demek oluyor ki bu şarabı alıp kendiniz tatmalısınız 😀

k04_IMG_5938

Ve sıra geldi son şaraba; bir çoklarının Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi Merlot’su ilan ettiği o meşhur Merlot 2011. %85 Merlot ve %15 Cabernet Sauvignon kupajı ve hacmen %15 alkollü bir şarap! Şarabın (KN)’ndan 93.5, (V)’den 93 puan aldığını belirtelim önce; yani ben onların yalancısıyım. Siz de güçlü, sağlam, damağınızı şöyle bir sarsacak ama devirmeyecek şarapları sevenlerdenseniz bu şarabı hemen bugün alın, açın ve için. “Yok o kadar da değil, damağımı nazikçe okşasın yeter”ciyseniz, azıcık sabredin yine 3-5 yılcık ve o zaman büyük ihtimalle zevkten dört köşe olun. Tabii siz yine de bu 3-5 yılın şişeniz açısından ideal koşullarda olmasına özen gösterin.

Gece, meşhur Merlot’yla son buldu. Chamlıja şarapları için söylenecek çok da bir şey yok aslında. Nedeni ise açık bir şekilde yapılan işin muazzam olması ve bu kadar sınırlı zamanda böyle başarılı işler çıkması. Tek eklenebilecek şey ise gelecek için daha da iyi dilekler olabilir ki benim bu noktada Chamlıja için geleceğin çok parlak olacağından hiç şüphem yok.

chamlija

Reklamlar

Argun Tanrıverdi hakkında

about.me/argun.tanriverdi

17/04/2013 tarihinde Şarap içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: