Şarapsever Filmler #1: Bottle Shock (Paris Yargısı)

AfişSon zamanlarda “şarap” üzerine bilinen filmleri izlememiş olmamdan utanıp, derhal bulup, edinip izlemeye koyuldum. E doğal olarak bu filmlerden sizlere bahsetmemem de söz konusu olamazdı. İlk “şarap” filmimiz Türkçe’ye (her nedense) Paris Yargısı olarak çevrilen 2008 yapımı Bottle Shock filmi oluyor.

1970’lerde California şarap yapımcılarının kaderini değiştiren bir olayı konu alıyor filmimiz, hem de oldukça eğlenceli bir şekilde.

Randall Miller‘ın çektiği filmde başrollerde, filme ve tahmin edebileceğiniz gibi olaya konu olan şarap yarışmasının organizatörü rolünde büyüleyici ses tonu ve İngiliz aksanıyla Alan Rickman, filme konu olan şarapların üreticisi Chateau Montelena Winery‘nin kurucusu rolünde Bill Pullman, oğlu rolünde Chris Pine var.

2

Hikaye ise şöyle gelişir: Paris’e bir şarap butiği açıp, aynı zamanda da Academie du Vin (Şarap Akademisi)’ni kuran Steven Spurrier müşteri bulma sıkıntısına düşer. Sevgili Amerikalı dostu ve iş komşusu Maurice Cantavale (Dennis Farina) bir gün, raflarında 1 Chianti ve 3 Riesling dışında Fransız olmayan şarap bulunmadığını Steven’ın yüzüne vurur ve bu, bir aydınlanmaya sebep olur Steven’da. Derhal Union des Grands Crus de Bordeaux‘nun o zamanki başkanı olan Pierre Tari’yle konuşup Fransız şaraplarıyla kendi seçtiği California şaraplarını bir kör tadımda karşılaştırmak için anlaşıp California’ya uçar.

Tahmin edebileceğiniz gibi Steven’la birlikte bizler de harika bağ görüntüleri arasında uçarak güneşli California’ya varır ve üreticileri dolaşmaya başlarız. Çok zaman geçmeden hikayenin diğer kahramanları Chateau Montelena Winery ile de tanışmamız bu sırada olur.

3

Firmanın kurucusu şarap üretme hayalleriyle maaşlı işinden ayrılmış Jim Barrett (Bill Pullman)’dır ve bir de başına buyruk, biraz da sorumsuz oğlu vardır yanında. Şarap yapımcısı Meksikalı Gustavo (Freddy Rodríguez) ve stajyer olarak aralarına katılan Sam (Rachael Taylor) ile takım tamamlanır. Oğul Barrett, Gustavo ve Sam arasındaki ilişki de renk katsın denilerek araya sıkıştırılmış bir küçük hikayeciktir esas hikayenin yanında.

4

Bir şarap üreticisi olarak Chateau Montelena’nın karşılaştığı zorluklar ve yaşanılanlar da hikayeyi daha da özel kılan unsurlardır aslında (ki bunları filmi izlemeniz için anlatmayacağım tabii ki de!). Sonra ne olur? Steven Fransa’ya götüreceği şarapları seçmiştir ama onları; özellikle de Chateau Montelena’nın şişelerini; götürmesi de tüm hikaye gibi biraz mucizevi bir şekilde olur. Bu arada yukarıdaki resimde oğul Brett, stajyer Sam ile birlikte Steven’ı diğer üreticilere götürürken, Steven sıradaki üreticinin bir kadın olmasına çok şaşırır; sene ise 1976’dır! Bu Türkiye’de bugün yaşadığımız kadın şarap yapımcılarının artmasına benzer bir görünüm oluşturur (Peki acaba bu bizim için de iyiye bir işaret olabilir mi? Bence, kesinlikle!).

6Bunun üzerine, Citroen DS ve 2CV’ler arasında bir orman içindeki 4 duvar kalmış taş bina içindeki kör tadıma bağlanırız Fransa’ya döndüğümüzde. Görüntü muhteşemdir! Ufak bir izleyici topluluğu ve jüri yerlerini almıştır ve tadım başlar.

9Sonrasında neler olduğunu aşağı yukarı tahmin edebiliriz aslında. Sonuçta bir film haline gelecek bir hikaye çıkmaktadır bu tadımdan. 30 sene sonra Steven Purrier 1976 tadımının yıl dönümünde bir tadım daha düzenler ve sonuç ne olur dersiniz?

12Film özellikle bir şarap severe oldukça keyifli bir 1 saat 45 dakika yaşatmayı garanti ediyor. Bir de buna oldukça usta oyuncuların oyunculuklarını ve güzel görüntüleri eklerseniz sonuç oldukça tatmin edici bana kalırsa. Ben şimdiden sizlere iyi seyirler dilerim!

Reklamlar

Argun Tanrıverdi hakkında

about.me/argun.tanriverdi

26/02/2013 tarihinde Şarap içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: