Bir Pamukkale Anfora Trio Yazısı

Uyarı: Bu bir şarap severin, bir şaraba olan [belki de çok mantıklı olmayan] sevgisinin ve saygısının yazısıdır!

“Ben mütevazi şarap severim”. Evet, sanırım yeni sloganım bu olacak bundan sonra ve bu yüzdendir ki Pamukkale Anfora Trio 2009 Kırmızı‘yı çok seviyorum, onu ilk tattığım günden beri. 

Öyle çok şaşalı ve pahalı olacağına şarap, bence mütevazi olmalı. Sonuçta hepsi üzümden gelip, bir şişeye, oradan da midemize giriyorken… Üretim süreci de belliyken hele fazla abartmamalı şarap kendini süslü isimler, şekilli şişeler ve fazla iddialı bir sloganla.

Aslında zaten sorsan şarabın kendisine, “Boş versene” der; “Sanki ben miyim beni abartan bu kadar? Topraktan geldim, bıraksan zaten olacaktım da sen beni bir şişeye soktun, bana isimler koydun, şimdi de beni mi suçlarsın burnum büyük diye?” Haklıdır da aslında…

İşte bu yüzden Pamukkale Anfora Trio 2009 Kırmızı‘yı çok severim. Kendini hiç bir zaman abartmamış, fiyatını en üstlere koymamıştır. Rafta durduğu yerde “Ben buradayım, beni al, ben acayip kaliteliyim!” diye bağırmaz; parlak süslü bir etiket ve gösterişli bir isimle aklınızı başınızdan da almaya kalkmaz. O sadece iyi üretilmiş bir şaraptır ve “mütevazıdır”. Belki de Türkiye’nin kalite fiyat oranında en tepede yer alan şarabıdır; en tepede yer almasa da ilk 5’te olacağı aşikardır. Her ne kadar uluslararası şarap yarışmalarının güvenilirliliği bir çok şarap sever tarafından sorgulansa ve kaale alınmasa da, yine de Anfora Trio 2009‘un bugüne kadar Türkiye’nin uluslararası yarışmalarda en çok altın madalya alan şarabı olması önemsiz değildir*. 

Benzer olarak, bir şarabın yurt dışında bir ülke raflarında yer alması da şarabın başarısından ziyade o firmanın pazarlama başarısı olarak görülebilir, fakat yine de Anfora Trio‘un Marks&Spencer‘ın şatış listesinde olan 2 Türk şarabından biri olması da önemsiz değildir (2010 rekoltesiyle).

Bir de hele o ülkenin şarap yazarlarından övgü almaya başladıysa eğer, asıl o zaman başarmıştır o şarap ve üreticisi. Anfora Trio bunu yaparken de her zamanki gibi, yaygara koparmaz; yine mütevazıdır, fazla duymazsınız.

Ve işte ben de bu yüzden severim mütevazı şarapları ve tabii ki Pamukkale Anfora Trio‘yu, kim ne derse desin. Alır içerim, keyfine varırım. Bence Trio da mutludur halinden, boğazımdan aşağı keyifle akarken.

——————————————————————————————————————————————————————————

* Pamukkale Anfora Trio 2009 Kırmızı’nın aldığı madalyalar şöyledir: AWC Vienna International Wine Challange 2011-ALTIN, Mundus Vini Great International Wine Award 2011-ALTIN, China Wine Awards 2011-ALTIN, Vinalies Internationales 2011-GÜMÜŞ, Decanter World Wine Awards 2011-BRONZ, Vinalies Internationales 2012-GÜMÜŞ, New York International Wine Competition 2011-BRONZ, 1.Uluslararası Balkan Şarapları Yarışması 2012-BRONZ, International Wine Challange 2012-BRONZ(2010 rekoltesi)

Reklamlar

Argun Tanrıverdi hakkında

about.me/argun.tanriverdi

13/07/2012 tarihinde Şarap içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: